Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Бөлім 2. Дизайн және технология " ИВАНКОВСКАЯ НМ»
Күні:17.11.2020
Мұғалімнің аты-жөні: Барышникова Н.Н
Сыныбы: 8 қатысқандар саны: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы ұлттық тұрмыстық заттарды дайындау әдістері мен материалдарын зерттеу (торсық, дөңгелек үстел
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.1.6.1-Жобаланатын объектінің қасиеттері мен мақсатын ескере отырып, конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды және өңдеу және өңдеу тәсілдерін анықтау және негізді таңдау
Сабақтың мақсаты
Оқушыларды қазақ халқының ұлттық тұрмыстық заттарымен таныстыру.
Ұлттық тұрмыстық заттарды жасау материалдары мен техникасын айту және зерделеу
Оқушылар бағалау өлшемдерін бағалай алады:
Қазақ халқының тұрмыстық заттарының ерекшеліктерін білу;
Графикалық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу, конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды өңдеу және дайын өнімді құрастыруды орындау, шығармашылық жобаны іске асыру және қорғау
Пәнді оқыту мақсаттары
Оқушылар болуы мүмкін:
Қазақ халқының ұлттық тұрмыстық заттарының ерекшеліктерін сипаттау;
Анықтау, сипаттау және салыстыру пайдаланылған шығармашылық жұмыстарының әдістері, тәсілдері мен сапасы алынған бұйымдар.
Алынған білім негізінде дизайнды, эскизді және дайындалған өнімді әзірлеу бойынша тапсырмаларды орындау
Құндылықтарды дарыту
* қандай да бір мәселеге қатысты өзгенің көзқарасы мен пікірін бағалай білуге, құрметтеуге тәрбиелеу;
* оқушыларды ұжымда, топтарда, жұпта бірлесіп жұмыс істеуге үйрету;
* оқушыларды орындалған жұмыс үшін жауапкершілікке тәрбиелеу.1.
Пәнаралық байланыстар: Қазақ тілі, Қазақстан тарихы, информатика, әдебиет.
Алдын ала
білім
Құрылымдық, табиғи және жасанды материалдардың жіктелуін, сипаттамаларын біледі;
Көркем кесу дағдыларын меңгерген, алмалы-салмалы және алмалы-салмалы қосылыстарды қолдана отырып, бірнеше бөлшектерден жасалған бұйымдарды орындайды
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті ресурстар
Сабақтың басталуы
3мин.
Сабақтың мақсаты мен тақырыбын анықтау
2 мин.
Сабақтың ортасы
15 мин
Оқушылардың практикалық жұмысы
15мин
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық жылыну "комплименттер".Біз "раушан көзілдірігін" киіп, бір-бірімізге бұрыламыз , сиқырлы сөздерді айтамыз: "наев ,түсінде емес ,менде қандай сұлулық бар" сыныптасын қарастырады, оның артықшылықтарын тізімдейді.
Сабақтың тақырыбымен танысу
1. Сабақтың мақсаты мен тақырыбын анықтау
Сыныпқа сұрақ:
Балалар тұрмыстық заттарды жасау үшін қазақ шеберлері қандай материалдарды пайдаланды?
Жаңа материалды зерттеу
Балалар ғасырлар бойы қазақ қолөнерінде былғары кеңінен қолданылған, одан жасалған бұйымдар көшпенділер өмірінде үлкен орын алған.
Арнайы өңделген былғарыдан жасалған ыдыс пішіні, өлшемі және мақсаты бойынша әртүрлі болды.Шопандар мен саяхатшылар әрқашан өздерімен бірге торсық – сұйықтықты сақтауға арналған теріден жасалған жорық ыдысын алып жүретін.
Торсық арбаның ер-тоқымына немесе көлеңкелі бөлігіне байланған. Қозғалыс кезінде іштегі сусын шайқалды, оның дәмі жақсарды. Қымыз немесе айран таусылғанда, мүйізгек бөліктерде қатық пайда болған. Оны сумен араластырып, шалап алды.
Торсық жасау үшін ең жақсы былғары қолданылды. Бұйымдағы ұлттық ою-өрнек оюланған өрнегі бар екі ағаш пластинаның арасында Былғары дайындамаларды престеу арқылы алынған.
Қазақтардың үй қолөнерінің тағы бір таралған түрі ағашпен жұмыс жасау болды. Оның әртүрлі тұқымдарынан күнделікті өмірге қажетті өнімдер жасалды.
Ағаш жиһаз, ыдыс-аяқ және басқа да тұрмыстық заттар көшпелі және жартылай көшпелі өмір салты жағдайында маңызды болып табылатын жеңілдігімен, құнарлылығы төмен және тасымалдануымен ерекшеленді.
Ағаштан жасалған бұйымдар түрлі ою-өрнектермен, сүйек пен күміспен безендірілген. Қазақтардың дәстүрлі түскі үстелі – дөңгелек, төмен, ағаштан жасалған. Оның артында, әдетте, керпешке немесе бостекке отырды.
Үстел басында отырғандардың бәрі бір-бірін көруге мүмкіндік алды. Үстелдің жиналмалы құрылымы оны жылжымалы және сақтауға ыңғайлы етті, бұл көшпелі халықтар үшін өте маңызды болды.
Оқушылардың практикалық жұмысы
Теріден жасалған тұрмыстық заттардың суреттерін таңдаңыз..Оларды қолдану саласы қандай?
Ағашты көркем өңдеу әдістерін еске түсіріңіз.
Қолөнершілер ағаш тұрмыстық заттарды өндіруде қандай материалдар мен әдістерді қолданды?
Жылыту бір-біріне комплимент жасайды
Былғары кеңінен қолданылды,одан жасалған бұйымдар көшпенділер өмірінде үлкен орын алды
Оқулықпен жұмыс
Практикалық жұмысты орындаңыз
"8-сыныптың көркем еңбегі" оқулығы в. г. Чукалин және т. б.
В. г. Чукалин және т. б. "8-сыныптың көркем еңбегі" оқулығына электронды қосымша.
Рефлексия
Сабақтың соңы
5 мин. сабақ соңында оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып рефлексия жүргізеді:
Сабақта не білдіңіз?
Бұл білім сізге практикалық жұмысты орындау кезінде пайдалы болды ма?
Тағы не білгіңіз келеді?
Саралау-сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті студенттердің алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Жұмыс барысында оқушылар әртүрлі қызмет түрлеріне тартылады, олардың барысында
мұғалім мен сыныптастар тарапынан қолдау
қажет. Топтар бойынша жұмыс көзделеді.
Топтағы рөлдерді бөлу әркімнің жұмыс кезінде белсенді қатысуын қамтиды
өзара көмек және
взаимоподдержку.
Денсаулық сақтау технологиялары.
Қолданылатын физикалық минуттар және белсенді қызмет түрлері.
Осы сабақта қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын тармақтар.
Сабақ бойынша Рефлексия
Бұл бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары нақты болды ма?
Барлық оқушылар КҚО-ға жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?