Әлемді тану 5-бөлім: Дені саудың - жаны сау
1.4-кіші бөлім: денсаулық және қауіпсіздік
Мектеп: "Иванков НМ" КММ»
Күні: "_28" _января_2021_ж. Мұғалімнің аты-жөні: Шнайдер А. Г.
Сынып: 2 сынып. Қатысушылар саны: 3
жоқ:
Сабақтың тақырыбы: біздің тамақтану
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):
2.1.4.1 әр түрлі көздер негізінде пайдалы және керексіз тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау
Жетістік критерийлері (болжамды нәтиже): барлық оқушылар:
әр түрлі көздер негізінде пайдалы және керексіз тағамдардың арасындағы айырмашылықты анықтаңыз
Оқушылардың көпшілігі:
пайдалы және керексіз тағамдардың арасындағы айырмашылықты анықтаңыз
Кейбір оқушылар:
Тамақтану пирамидасы негізінде
Тіл
мақсаты оқытудың тілдік мақсаты
дұрыс тамақтану мен салауатты өмір салтының маңыздылығын талқылау
• анықтау арасындағы айырмашылық дені сау және әдеттен тамақпен
Пәндік лексика және терминология
* дұрыс тамақтану;
* жаттығуларды орындау;
* дені сау, әдемі, мықты болыңыз;
* диета, ауру, көмірсулар, көкөністер мен жемістер;
* сүт өнімдері: сүт, сүзбе, май, йогурт, айран;
Дағдыландыру
"Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделген құндылықтар: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; құрмет; ынтымақтастық; Еңбек және шығармашылық; ашықтық; өмір бойы білім алу.
Пәнаралық
байланыс қазақ тілі, математика, музыка, көркем еңбек сабақтарымен пәнаралық байланысты жүзеге асырады.
Алдын ала
Білім 1-сыныпта алған білімдерін толықтыруды жалғастырады.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері, t мұғалімнің қызметі
Оқушылардың іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басталуы
3 мин I. оң эмоционалды көңіл-күй қалыптастыру
Көптен күткен қоңырау соғылды, сабақ басталды.
2. Оқу іс-әрекетін ынталандыру.
(Сөйлеу жаттығулары.)
- Балалар, күн бізге сабаққа қарады
( қайғылы күннің суреті).
- Оның көңіл-күйі қандай деп ойлайсыз?
- Неліктен күн қайғылы және тіпті ашулы?
- Сабақта жақсы жұмыс істейік, сабақтың соңында күннің көңіл-күйі қандай болатынын көрейік.
(балалар баяндаманы өздерінің ой-пікірлерін)
7 мин II. Тақырыпқа кіріспе
- Балалар, мен сабақ алдында конверт алдым. Ашамыз және узнаемс , онда!
Вини Пухтың хаты (батыр бейнеленген сурет):
Сәлеметсіз бе, 2 "А" сынып оқушылары!
Сіз өзіңіздің мектебіңіздегі ең ақылды балалар екеніңізді естідім.
Балалар, мен ауырып қалдым. Менің тістерім ауырады және асқазанымда тұрақты колик бар.
Көмектесінізші! Менің ауруымды емдеуге арналған рецептіңізді ұсыныңыз!
Вини Пух
- Неліктен Вини Пух ауырып қалды деп ойлайсыз?
Ұзақ жылдар бойы денсаулықты сақтау үшін қандай факторларға әсер ете аламыз?
-Оның сауығуына көмектесуге бола ма?
- Айтыңызшы, енді сабақта қандай мәселені шешу керек?
- Неліктен дұрыс тамақтану керек? - Осы кестедегі оқулықтың кілт сөзін шешейік:
3 4 6 1 8 2 7 5
о р ш е д ь туралы
- Енді біз бұл сөзді үш тілде атаймыз
Орыс-Денсаулық
Қазақ - Денсаулық
Ағылшын-Денсаулық
(Өмір салты мен тамақтану үшін).
(Біздің дұрыс тамақтану)
(Дені сау, мықты және шыдамды болу үшін)
Жетістік критерийлері оқушылар сабақтың мақсаты мен тақырыбын атайды.
Сабақтың ортасы
... мин IV. Сабақ тақырыбы бойынша жұмыс
1.Оқулықтармен жұмыс:
- Біздің тағам қандай заттардан тұрады!
- Ақуыздар несімен пайдалы? (сүйек пен бұлшықеттің өсуіне әсер етеді)
- Майлар несімен пайдалы?((олардың арқасында біз жұмыс істейміз, үйренеміз)
- Көмірсулар несімен пайдалы? (Олардың арқасында-біз қатты)
- қандай өнімдерде ақуыздар бар?
– қандай майлар бар?
- қандай-көмірсулар?
3) Бекіту
(өнімдермен суреттер ілу және кестені толтыру)
Б У
- Үлгі бойынша тексеру жүргізіледі
Қорытынды (мұғалім): біздің тағамымызда ақуыздар, майлар мен көмірсулар болуы керек. Ақуыздар құрылыс қызметін атқарады; майлар жасушалар жасайды, көмірсулар энергия береді және қорлар жасайды.
Денсаулық - дұрыс тамақтану, режимді сақтау және спортпен шұғылдану. Біздің мемлекет өз халқының денсаулығына қамқорлық жасайды.
1) мақаланы оқу және сұрақтар бойынша жұмыс:
2) мақалаға иллюстрациялық материал бойынша жұмыс
.(оқушылардың жұмысын бас бармағымен бағалау)
Оқулық Б. 51
52 бет
Физминутка
4) "пайдалы" және "керексіз тамақ" ұғымдарымен жұмыс»
- Қазір біз сіздермен қай тағамның пайдалы , қайсысы жоқ екенін анықтауымыз керек?
азық-түлікті сау және зиянды емес өнімдерге бөліңіз
тамаққа:
пайдалы және қалаусыз тағамдардың суреттерін таңдаңыз.
(жұмысты орындауға арналған карточкалар мен парақтар,пайдалы және керексіз тағамдармен суреттер)
Сәттілік критерийлері қол шапалақпен бағалау.
VI. Үй тапсырмасы
5) "Миға шабуыл" стратегиясы ойын-сауық түрінде:
1. Белгілі жидек
Мөлдір, пайдалы
Мен бұл жидекке қуаныштымын,
Бұл дәмді ... (жүзім)
2. Апельсиннің інісі (Мандарин)
3. Қызыл бұрыштары бар кішкентай пеш (Анар)
4. Адамның есімі қандай жеміс деп аталады? (Алмұрт)
5. Ашық, қышқыл, құйылған,
Барлығы алтын (Лимон)
6. Сары, дөңгелек, сен қайдасың?
Тікелей күн оңтүстігінен.
Күннің өзі ұқсас.
Сіз мені жей аласыз, бірақ тек
Шешіндірді әуелі арналған мусульманский.
Сіз мені қалай атайсыз? (Апельсин)
7. Ғажайып заморская
Жасыл қыртыспен.
Бізде өспейді
Пайдалы... (Ананас)
8. Мұның бәрін бір сөзбен қалай атауға болады? (Жемістер)
-Бұл өнімдерді пайдалы деп атауға бола ма ? Неліктен?
Қорытынды: біздің тағамымыз сау болуы керек, құрамында пайдалы дәрумендер болуы керек. Жақсы болу үшін әр адамға дәрумендер қажет
өсіп, күшті тістері бар, суық тию, сергек болу, ауру кезінде тезірек қалпына келу.
6) жадынамаға Назар аударыңыз, біз оны Вини пухқа жібере аламыз
VII. Сабақтың қорытындысы
-Міне, біздің сабағымыз аяқталды.
- Сабақта біз не туралы сөйлестік? - Қандай тағам пайдалы деп аталады ?
- Қандай дәрумендер бар? (А, В, С, Д)
Сабақта не қызықты болды?
- Дұрыс тамақтану туралы не білдіңіз?
(Ф) рефлексивті бағалау
1. Неліктен әрқайсымыз дұрыс тамақтануды білуіміз керек?
2. Адам тамақпен бірге қандай қоректік заттар алады?
Сіздің аймағыңызда біздің ағзамызға қандай пайдалы өнімдер бар?
- Қарайық Солнышко. Не өзгерді?
- Бұл балалар, өйткені сіз жақсы жұмыс жасадыңыз.
(пайдалы тамақ туралы)
(дәрумендер көп)
(Оның көңіл – күйі басқаша болды-Көңілді, қанағаттанарлық. )
- алмада қандай витамин бар? (В, С)
"Сәттілік ағашы": сли бәрін түсінді
- Қызыл алма-е
- жасыл алма-егер бір нәрсе түсініксіз болса
Жетістік критерийлері оқушылар барлық сұрақтарға жауап бере алады.
Саралау Денсаулық сақтау және ҚТ сақтау
Қабілетті студенттер өз мәлімдемелерін өздері жасайды, ал аз қабілетті мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетеді.
Сабақ соңында оқушы сұрақтарға жауап бере алады:
3. Неліктен әрқайсымыз дұрыс тамақтануды білуіміз керек?
4. Адам тамақпен бірге қандай қоректік заттар алады?
Сіздің аймағыңызда біздің ағзамызға қандай пайдалы өнімдер бар? Гимназиясындағы сергіту сәті