№ 2-2-2 әдеби оқу сабағының қысқа мерзімді жоспары
Қорытынды тақырып: менің мектебім
Мектеп: "Иванков НМ" КММ»
Күні: "_18_" қараша_2020_ж. Мұғалімнің аты-жөні: Шнайдер А. Г.
Сынып: 2 сынып. Қатысушылар саны: 3
жоқ: 0
Лексикалық тақырып: оқушылар әртүрлі.
Сабақтың тақырыбы: тақырыбы: А. Н. Толстой " Алтын кілт немесе Пиноккионың оқиғалары "(тарау
"Пиноккио алфавит сатады және қуыршақ театрына билет сатып алады").
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):
2.1.2.1 шығарманың мазмұнын/эпизодты еркін немесе дайын жоспар/қойылым бойынша толық баяндау.
2.2.5.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, оның іс-әрекетін қарапайым сөйлемдермен бағалау.
2.3.1.1 оқиғалардың реттілігін анықтау және мұғалімнің сұрақтары арқылы шығарманы бөліктерге бөлу негізінде жоспар құру.
Дамыту
дағдылары: 1.2 шығарманы қайталау.
2.5 әдеби шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекеттерін бағалау.
3.1 жоспар құру.
Жетістік критерийлері (болжамды нәтиже): барлық оқушылар:
Білуге сипаттамасы туралы батыры, оның қылықтарына және сипаты.
Оқушылардың көпшілігі:
Кейіпкердің сыртқы түрін сипаттаңыз, оның әрекеттерін қарапайым тіркестермен бағалаңыз.
Мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңіз.
Мәселелер бойынша кейіпкердің ішкі және сыртқы сипаттамаларын беру.
Түсіндіру мағынасы мақал-мәтелдер.
Қайталау кезінде және сурет жоспарына сәйкес оқиғалардың реттілігін анықтаңыз.
Кейбір оқушылар:
Өз әрекеттеріңізді сипаттаңыз.
Дұрыс мінез-құлыққа мысалдар келтіріңіз.
Тіл
мақсаты негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Мәтін, әңгіме, әңгіме, сипаттама
сыртқы түрін батыры, оқиғаның бірізділігі.
Сабақта диалог/жазу үшін қолданылатын тіл: Орыс.
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Әдеби кейіпкерді қалай сипаттауға болады?
- Оқушылар, оқушылар қандай болады?
- Сен қандай оқушы? Қандай сен оқушысы?
Дағдыландыру
"Мәңгілік ел" ұлттық идеясына негізделген құндылықтар: қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік; құрмет; ынтымақтастық; Еңбек және шығармашылық; ашықтық; өмір бойы білім алу.
Пәнаралық
байланыс-бейнелеу өнері-өзін-өзі тану-әлемді тану
Дағдылар
АКТ қолдану бұл сабақта оқушылар АКТ пайдаланбайды
Алдын ала
есту арқылы дыбыстық сөйлеуді барабар қабылдауды білу (әңгімелесушінің мәлімдемесі,
аудио / видео Ақпарат, әр түрлі мәтіндерді оқу). Түсіну
ақпарат/Жұмыс мазмұны, сұрақтарға жауап бере білу
оның мазмұны, оқиғалардың реттілігін анықтау. Білу
мазмұны бойынша қарапайым, нақтылайтын сұрақтар қойыңыз
Ақпарат / жұмыс. Әңгіме. Образ-персонаж. Тірек сөздер.
Мәтінді тірек сөздер бойынша ойнату. Звукопись. Өлең.
Шығарманың тақырыбы мен негізгі идеясы. Өлең мен әңгіме арасындағы айырмашылық.
Шығарманың мазмұны мен негізгі ойының мақал-мәтелдермен байланысы.
Шығарманың эпизодын мультфильммен салыстыру. Тірек бойынша қайталау
айтуынша. Өзіңізге оқу ережелері. Басқа тақырыпты таңдау. Оқылым бойынша
рөлдер. Егжей-тегжейлі мазмұндау. Әңгімелеу. Образ-персонаж. Батыры
әзіл әңгіме. Мәтін сипаттамасы.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері, t педагогтың іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеттері Бағалау Ресурстар
Сабақтың басталуы
0-1 мин оң эмоционалды көңіл-күй қалыптастыру.
(К) Мұғалім Сабақтың неге Пиноккио бала туралы әннен басталатынын ойлауды ұсынады. "Пиноккионың оқиғалары"фильмінен ән тыңдау.
1-5 мин білімді жаңарту.
- Не білесіз про кейіпкердің осы ән?
- Неліктен онымен түрлі қызықты оқиғалар болды?
Мақсат қою.
Табыс критерийлері
Сабақтың мақсаты-үйрену:
- шығарманың мазмұнын/эпизодты толық баяндау
еркін немесе дайын жоспар бойынша / драматизация;
- кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттаңыз, оның әрекеттерін қарапайым сөйлемдермен бағалаңыз;
- оқиғалар тізбегін анықтау және мұғалімнің сұрақтары арқылы жұмысты бөліктерге бөлу негізінде жоспар құру.
Сабақтың ортасы
5-12 мин әдеби шығармамен жұмыс: А. Н. Толстой "Алтын кілт немесе Пиноккионың оқиғалары"("Буратино әліпбиді сатады және қуыршақ театрына билет сатып алады" тарауы).
(К) а. н.Толстойдың шығармашылығымен танысу.
Алексей Николаевич Толстой (1883 - 1945) - орыс жазушысы, ақын, Саратов облысының Николаевск қаласында дүниеге келген.
Алғашқы білімін үйде алған. Самараға көшкеннен кейін училищеде оқыды. Әрі қарай-Петербург технологиялық институтында.
Бұл кезде алғашқы өлеңдер жазылды. Институтты тастап, өзін әдебиетке арнады. Баспасөздегі Дебют"Көк өзендердің артында"кітабынан басталды. Толстойдың ерте шығармашылығына Горький, Некрасов, Волошин шығармалары әсер етті.
Бірінші дүниежүзілік соғыс кезінде Алексей Николаевич Толстой майданда корреспондент болды. Сол кездегі Толстойдың шығармалары әскери жағдайды бейнелеген ("су астында","тауда").
Революциядан кейін ол Петр I-нің бейнесін зерттей бастады, 1918 жылы Одессаға, содан кейін Парижге, Берлинге көшті. Алыста "балалық шақ" шығармалары жазылды
Никита", "Аэлита", "Қара жұма".
КСРО-ға оралғаннан кейін "Хождениепо мукам"трилогиясы жарық көрді. Алексей Толстойдың ең үлкен жұмысы - "Петр Бірінші"тарихи романы. Жазушы 16 жыл жұмыс істеді.
(Д) мұғалім дауыстап дұрыс және мәнерлеп оқиды.
(К) сөздік жұмыс.
Солдо-итальяндық ұсақ мыс монета.
- Ертегінің басты кейіпкері кім?
- Пиноккио қандай аспаптардың дыбыстарын естіді?
- Ол теңізге барғанда не ойлады?
- Қарабас Барабас театры қанша қойылым көрсетті?
- Театрға кіру билеті қанша тұрады?
- Пиноккионың әрекеттерін бағалаңыз. Ол қандай студент?
(Және) оқушылар сөзді түсіну үшін бейтаныс адамдарды таңдайды.
(Г) оқушылардың дауыстап дұрыс, саналы және мәнерлі оқуы.
(Г) мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап береді.
12-14 мин динамикалық үзіліс.
14-17 мин оқулық бойынша жұмыс.
(П) оқулықтағы суреттерді қарастырыңыз. Оқиғалардың реттілігін анықтаңыз. Үйлесімді сөйлеуді дамыту.
(П) Пиноккио туралы әңгіме құрастырыңыз.
Оқушылар суреттерді қолдана отырып, ертегіні қайталайды.
Анықтама үшін сөздерді қолдана отырып, студенттер Пиноккионы сипаттайды.
Оқулық
17-27 мин Жұмыс дәптерде.
(К) ертегінің кейіпкерін сипаттаңыз – Пиноккио.
(Г) оқиғалардың реттілігін анықта. Сюжеттік суреттердің астына 1-ден 4-ке дейінгі сандарды орналастырыңыз.
(Және) дұрыс жауапты таңдаңыз. Әріпті дөңгелетіңіз.
(Т) Пайдалана отырып, иллюстрациялар дәптерлер, құрастыр шағын әңгіме өзі туралы "мен Қандай оқушы?"немесе" Мен қандай оқушымын?"Запиши.
(К) мұғалімнің көмегімен оқушылар ертегі жоспарын жасайды.
Оқулық, жұмыс дәптері, иллюстрациялар
27-29 мин көзді жылыту.
29-36 мин шығармашылық жұмыс.
(Г) "мектеп оқушылары қандай" кластерін құру.
(К) критерийлер бойынша өзара бағалау: шығармашылық, креативті, қызықты өнер көрсету-жобаны қорғау.
(Және) өзін бағалау. Сен қандай оқушысың, оқушысың? Өз сөйлемдеріңізді дәптерге жазыңыз.
(I) сәттілік жолын қолдана отырып, сабақта өз жұмысыңызды бағалаңыз (Ф. О.) оқулық
Сабақтың соңы
36-38 мин сабақтың нәтижесі. Рефлексия.
Кейіпкер тек сипаттамамен ғана емес, сонымен қатар ... сипатталады .
Топтағы бірлескен жұмыстың нәтижесін веб-схема түрінде жасауға болады, мысалы, "тырма" немесе "кластер".
Сабақта не білдіңіз?
Мәселені шешуде (немесе сабақта) сізде бар қандай білім қажет болды?
Сабақта есептерді шешуде сізге кім және қалай көмектесті?
Болашақта сабақта алған қандай білім сізге қажет болады?
Алған біліміңді қайда қолданасың?
Сабақтың қай сәтінде сіз өзіңізді сәтті сезіндіңіз?
Қандай құралдардың арқасында шешім таптыңыз?
Сабақта қандай жұмыс әдістері мен тәсілдерін қолдандыңыз (кесте жасадыңыз, сызба жасадыңыз, тезистер жасадыңыз және т. б.)?
Жұпта/топта жұмыс істеу сізге ең қызықты болды?
Неліктен?
Сабақта өзіңізді не үшін мадақтайсыз?
Сабақта өз іс-әрекетін не өзгертеді?
Болашақта сабақта не өзгерер едіңіз?
Сабақта сізге не ұнады?
Саралау
Бағалау
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Сабақта жұмыс жасау барысында мұғалім студенттерге қарапайым сұрақтарға жауап беруге, өлеңді дауыстап оқу кезінде айтылымды түзетуге, әңгіме жоспарын бірлесіп жасауға көмектеседі. Мұғалім қабілетті оқушыларды сұрақтарға жауап беруге және өлең авторының көңіл-күйін анықтауға, сөздерге ассоциацияларды таңдауға, әдеби техниканы қолдана отырып, шығармашылық жұмыс жазуға ынталандырады. Қалыптастырушы бағалау.
- Ұғыну барды табысқа дәптерлер "мен Не білемін мен жасай аламын".
- Жұпта, топта, сыныпта жұмыс істеу кезінде өзара бағалау.
- Мұғалімнің сабақтағы оқушылардың жауаптарының сапасын бақылау нәтижелері.
- Тақырып бойынша дағдыларды игеру деңгейін анықтау ("мен не білемін және білемін"дәптері). Егер проектор болмаса:
Көзге арналған физикалық минут.
"Шегіртке»
Міне, айдаһар-көз бұршақтары сияқты. (Саусақтар көзілдірік жасайды.)
Солға-оңға, артқа-алға. (Көздер оңға-солға қарайды.)
Ал, тікұшақ сияқты. (Көздің дөңгелек қозғалысы.)
Біз жоғары ұшамыз. (Жоғарыға қарап.)
Біз төмен ұшамыз. (Қарап төмен.)
Біз алысқа ұшамыз. (Алға қараңыз.)
Біз жақын ұшамыз. (Қарап төмен.)