«Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы білім бөлімі Иванковка ауылының негізгі орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
 Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа села Иванковка отдела образования по  Буландынскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Жаратылыстану 3-4 сынып Топырақтың қасиеттері Жылу өткізгіштік дегеніміз не

18.02.2022

Иванковка ауылындағы негізгі орта мектеп» КММ

Жаратылыстану пәнінен қысқа мерзімді (сабақ) жоспары No38

Тақырыбы: Топырақтың қасиеттері.

 

 

Бөлім:

Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары.

Табиғат физикасы

Мұғалімнің толық аты-жөні

Schneider A.G.

Күні:

03.02.2022 ж

Сынып: 3-4

Қатысушылар саны: 4

Жоқ:

                                                                  3-сынып

4 сынып

Сабақтың тақырыбы

Топырақтың қасиеттері.

Жылу өткізгіштік дегеніміз не

бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
 

3.3.4.2 - топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз,

өсімдіктер мен жануарлар қалдықтары, су, ауа);

3.1.2.3 - экспериментті жоспарлау және өткізу;

3.1.2.4 - жоспар бойынша эксперимент нәтижелерін диаграмма түрінде жазу, қорытынды жасау

4.5.4.1 әртүрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу

4.1.2.2 нәтижелерді студенттің таңдауы бойынша ұсыну

Сабақтың мақсаттары

топырақтың негізгі құрамын (құм, саз,

өсімдіктер мен жануарлар қалдықтары, су, ауа);

 

әртүрлі материалдардың жылу өткізгіштігін зерттеу

 

       

Сабақтар кезінде

Сабақтың кезеңі / Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

3-сынып оқушысының іс-әрекеті

4-сынып оқушысының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

0-3 мин
 

Жағымды эмоционалды жағдайды қалыптастыру.

 

Қайырлы күн

Біздің демалыс аяқталды

Біздің демалыс аяқталды

Жұмыс басталады.

Біз көп жұмыс жасаймыз

Бір нәрсені үйрену үшін .

Сабаққа дайындығын тексеру

 

 

 

 

Жұмыс орнын тексеріңіз. Қош келдіңіз ұстаздар

 

 

 

Жұмыс орнын тексереді. Мұғалімді қарсы алады

 

 

 

 

Оқулық, дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

4-40 мин

1.Өмірлік тәжірибені актуализациялау.

d\z тексерілуде

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақсат қою.

 

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Тақырып бойынша жұмыс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Материалды бекіту бойынша жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Физминутка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ұ ) Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру туралы:

1. Топырақ дегеніміз не?

2. Неліктен топырақ «керемет қойма» деп аталады?

3. Топырақтың құрамдас бөліктері қандай?

4. Қарашірік дегеніміз не?

 

 

(С ) Жұмбақтарды табу туралы

Тақырып пен мақсатты тұжырымдау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ұ ) Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдаңыз

Топырақ - біздің планетамыздың ең маңызды элементі, оның арқасында өсімдіктер мен басқа да тіршілік иелерінің өмірі мүмкін. Оның пайда болуы топырақтың құрамы мен қасиеттеріне байланысты күрделі процесс. Құнарлы топырақ адам өмірінде маңызды рөл атқарады. Топырақтың негізгі қасиеттері қандай, олар неге әсер етеді және неге байланысты екенін қысқаша қарастырайық.

Кез келген топырақтың ең басты қасиеті – оның құнарлылығы – өсімдіктердің қалыпты тіршілігін қамтамасыз етіп, егін өнімін бере алуы.

Топырақ құнарлылығы көптеген компоненттердің өзара әрекеттесуінің нәтижесінде қалыптасады. Бұл процесте өлген өсімдіктерді микроорганизмдермен өңдеу нәтижесінде түзілетін қарашірік – қарашірік маңызды рөл атқарады.

Өлген өсімдіктердің қалдықтары топырақта ыдырайды: тамырлар, сабақтар, жапырақтар. Оларды жауын құрттары, тезек қоңыздары, құмырсқалар, бактериялар өңдейді. Нәтижесінде жер бетінде өсімдіктерге өмір беретін құнарлы топырақ қабаты пайда болады.

Топырақта өсімдіктердің толық тіршілігіне қажетті көптеген заттар бар. Олардың ең маңыздылары азот, фосфор және калий.

Өлген өсімдіктердің қалдықтары топырақта ыдырайды: тамырлар, сабақтар, жапырақтар. Оларды жауын құрттары, тезек қоңыздары, құмырсқалар, бактериялар өңдейді. Нәтижесінде жер бетінде өсімдіктерге өмір беретін құнарлы топырақ қабаты пайда болады.

Топырақтың құнарлы қасиеттерін жақсартуда топырақта тіршілік ететін жануарлардың маңызы зор. Олар топырақты үнемі қопсытады, соның арқасында өсімдіктерге өте қажет ауа мен су оған жақсырақ енеді.

 

(I )P оқулықпен жұмыс.

Кірістіру » оқуы

99 б. «Білу үшін оқыңыз»

 

(U )N тәжірибені қараңыз

Тәжірибелер 1

Бір стақан суға құрғақ топырақтың бір бөлігін тастаңыз, судағы ауа көпіршіктерінің пайда болуын қалай түсіндіруге болады? Бұл тәжірибе көрсеткендей, топырақтың құрамына ауа кіреді.

Тәжірибе 2

Топырақты қақпаққа салыңыз, содан кейін оны шамның жалынына қыздырыңыз.

Шыны топырақтың үстінде ұсталады.

Шыны алдымен суланады, содан кейін оның үстіне су тамшылары пайда болады. Бұл топырақта болатын су, қызған кезде ол буланып кетеді. Су буы көтеріліп, жолда суық әйнекпен кездесіп, суытып, судың ұсақ тамшыларына айналады .

Бұл тәжірибе топырақта судың бар екенін көрсетеді.

 

(C ) Тәжірибелерден қорытынды жасау

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалімнен кейін қимылдарды қайталаңыз.

 

(ГҮ ) Р сөзжұмбақ шешу

 

 

 

 

 

 

( S ) Топырақ құрамы кестесін толтырыңыз

 

(U ) О топыраққа ненің зиянды, ненің пайдалы екенін анықтау.

2 бағанға бөліңіз:

Көгалдандыру, жыралардың пайда болуы, қардың сақталуы, кең көлемдегі тыңайтқыштар, су эрозиясы, өндірістік қалдықтардың ластануы, түскен жапырақтарды өртеу, жәндіктерді жою.

 

 

 

(C ) Тесттерге сәйкес жұмыс істейді

 

 

 

 

 

 

 

 

( Ұ) Мұғаліммен сөйлесу

Термометрсіз заттың температурасын анықтауға бола ма?

Монетаны мықтап қысылған алақандарда біраз уақыт ұстаңыз. Монета қазір қандай температура деп ойлайсыз?

Дене температурасы

Тақырып пен мақсатты тұжырымдау.

 

 

 

(Және ) Бейне түсіндіруді көру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(U ) B қаралған туралы айтады

 

 

 

(C ) Және оқу жоспарын зерттейді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( T ) Зерттеуді көру (бейне)

Есіңізде болсын!

тікелей жылу беру

дене басқа деп аталады

жылу өткізгіштік. Денелер, жаман

өткізгіш жылу деп аталады

жылу изоляторлары.

 

Мұғалімнен кейін қимылдарды қайталаңыз.

 

(C ) P суреттерге қарайды. Жылуды жақсы өткізетін заттарды қосу (+) белгісімен, өткізбейтін заттарды белгілейді

жылу өткізеді, - минус белгісімен (-).

 

 

 

 

(Ұ) «Вакуум» бейнебаянын көреді және талдайды

 

(С ) Р 16-17 б. оқулық бойынша жұмыс істейді

және дәптерде.

Сұраққа жазбаша жауап береді Неліктен адамдар суық және жылы климатта бірдей киінеді?

 

 

 

FO «Ауызша мақтау»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FO «Үкі» (бағдаршамның түрі бойынша.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ф.О

қатесіз аяқталды

Орындай алмады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зерттеу материалдары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Карталар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

40-45 мин

Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D/ W

( U ) D сөз айт

1. Топырақтың жылуды сіңіру және өткізу қабілеті .... жылу өткізгіштік

2. Топырақтың суды сіңіру және өткізу қабілеті ...... су өткізгіштігі

3. Өсімдіктерге өмірге қажеттінің барлығын бере білу ...... құнарлылық

4. Топырақтың оның қалыңдығы арқылы ауаны өткізу қабілеті .... ауа өткізгіштігі

5. Топырақтың негізгі қасиеті ондағы ........ қарашіріктің болуына байланысты

 

Сынып жұмысын өзін-өзі бағалауды жүргізу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С.98-99

( I) Бір сөз айт

1. Жылудың ыстық заттан суыққа ауысу құбылысын ... жылу өткізгіштік деп атайды.

2. Жылуды сақтау қабілеті ... жылу оқшаулау деп аталады

 

 

 

 

 

 

 

 

Сынып жұмысын өзін-өзі бағалауды жүргізеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16-17 беттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалар ауыз смайликін салады:

Керемет жұмыс істеді, дұрыс түсіндім

Жақсы жұмыс істеді, қателер бар

Көп қате

 

Карталар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттегі смайлик


     

 

 

 

 

 

Просмотров: 2190


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст