1-сыныпта сауаттылыққа оқыту бойынша ҚБП
2 тоқсан
Сабақтың тақырыбы: дыбыстар [p], [p']. Әріп П.
Мұғалімнің аты-жөні: Кравченок Н. А
Күні: "__09__"_____12_______20___г.
Сынып: "1". Қатысушылар саны: 6
жоқ: 0
Сабақтың оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
Сабақтың мақсаты 1.2.5.1.Сөздердегі дыбыстарды бөліп, олардың белгілерін ажыратыңыз (дауысты/дауыссыз; дауыссыз дыбыстар қатты/жұмсақ, саңырау/дауысты).
1.2.6.1.Сөздердің слогдардан тұратынын түсіну, сөздегі слогдардың саны мен ретін анықтау.
1.2.9.1.Әрі қарай сөздердің сызбасы/предложений.
1.2.9.2.Әріптердің элементтерін, бас (бас) және кіші әріптерді және олардың қосындыларын жазу; каллиграфия нормаларына сәйкес анық жазу; күшті позициялардың дыбыстарын хатта әріптермен белгілеу.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі\уақыт
Әрекеті мұғалімнің Әрекеті оқушының Ресурстары
Сабақтың басталуы
5мин.
Сабақтың ортасы
20мин.
Сабақтың соңы
5мин
Өмірлік тәжірибені өзектендіру. Мақсат қою.
(К) "фонетикалық зарядтау".
- Бақа қалай айқайлайды? (Ква-ква!)
- Мысықтың немесе мысықтың аты кім? (Кис-кис!)
Мұғалім оқушыларға әр шыршадағы алғашқы дыбысты сипаттауға тапсырма береді-
ве:" ква","кис".
Ботқасы қалай? (Пых, пых!)
Балапандар қалай қысылады? (Пи-пи-пи!)
Мұғалім оқушыларға алғашқы дыбысты сөзбен айтуды ұсынады.
Жаңа тақырып бойынша жұмыс.
Жұмыс бойынша оқулыққа.
(К, И) 1. Фонемалық естуді дамыту.
Суреттер арқылы дыбыстың семантикалық рөлін түсіну:
оқушылар [және], [P'] дыбыстарын сөзбен ажыратады: гепард, пума, попугая, тауық, пони, короз және осы сөздердің бірімен схема бойынша сөйлем құрайды.
(К) Ереже.
Ойын: "Құпия".
Мұғалім оқушылардың барлық топтарына мақұлдау береді:
"Тауық Қазақстанның оңтүстігінде кездеседі. Тауық ұшуды біледі. Тауықтар тауықтардың туыстары емес".
Оқушылар қосымша ақпараты бар карточкалардың көмегімен мыналарды қарастырады
әрбір мәлімдеме оның мағынасын анықтау және талқылау үшін кезек-кезек бұл мәлімдеме шын немесе жалған болып табылады.
Жазбадағы жұмыс.
П кіші әрпінің үлгісін қарастыру.
- Жұмыс жолының қандай сызықтары арасында орналасқан?
- Р әрпі қандай элементтерден тұрады?
- П әрпін жазу кезінде қолдың қозғалыс бағытын сипаттаңыз.
Жиі көлбеу сызықпен және жұмыс жолында әріптерді жазу.
Үлгімен салыстыру.
Логикалық ойлауды дамытуға арналған тапсырма: сөз жұмбақтары (папка, ара).
"Сөздерді тап"ойыны.
Оқушылар кестеде сөздерді табады, жазады, сөздердегі п әрпінің орнын анықтайды және [п], [п'] дыбыстарына сипаттама береді.
(К, И) сөйлемдерді жазу.
(К) 5. Оқулықтармен жұмыс.
- Өлеңді ертегіден немесе әңгімеден қалай ажыратуға болады?
Оқушылар г. Сапгирдің өлеңін тыңдап, тапсырмаларды орындайды.
(К) әріптерге арналған үйге тірелген таңдалған әріптің сипаттамасы.
Жазбадағы жұмыс.
Бала дыбысы: К әрпін және ол білдіретін дыбыстарды талдау.
К бас әрпінің үлгісін қарастыру.
Ол қандай сызықтар арасында орналасқан?
К әрпі қандай элементтерден тұрады?
К әрпін жазу кезінде қолдың қозғалыс бағытын сипаттаңыз.
Жиі көлбеу сызықпен және жұмыс жолында әріптерді жазу.
Қорытынды сабақ. Рефлексия.
Ойын "Қошемет".
Балалардың жауаптарын тыңдаңыз.
Дауысты әріптермен хат жазу: төменгі және жоғарғы қосылыстарды өңдеу.
оқушылар бір-бірінің сабаққа қосқан үлесін бағалайды және бір-біріне және мұғалімдерге сабақ үшін алғыс айтады.
Алғысымды білдіремін ... үшін ...
Мен рахмет айтамын ... үшін
Маған өте ұнады ...
Жануарлар мен құстардың суреттері.
пропись
оқулық
оқулық
.