Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың 2 бөлімі: қазіргі музыка мәдениеті
2-сабақ: эстрадалық музыка
Күні: 20.11.20 Мұғалімнің аты-жөні: Шнайдер А. Г. мектеп: Иванковская НМ
Сынып: 6 қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы эстрадалық музыка
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.1.2.2-эстрадалық музыканың жанрлары мен бағыттарын анықтау;
6.1.3.1-әуеннің көркемдік бейнесі мен сипатын жеткізе отырып, Канон, екі дауысты элементтерді пайдалана отырып, әртүрлі стильдер мен жанрлардағы әндерді орындау.
Сабақтың мақсаты-Б. Баккараттың "жаңбыр тамшылары", " Браво, клоун!"Д. Луиджи.
- Н. Назарбаев пен А. Коразбаевтың "Үшқоңыр" әнін канонды пайдалана отырып орындау;
- орындау кезінде әннің көркемдік бейнесі мен сипатын жеткізу.
Оқушының бағалау критерийлері:
- эстрадалық музыканың жанрлары мен бағыттарын анықтайды;
- Н. Назарбаев пен А. Коразбаевтың "Үшқоңыр" әнін канонды пайдалана отырып орындайды;;
- орындау кезінде әннің көркемдік бейнесі мен сипатын жеткізеді;
- музыкалық-цирктік композицияны құрастырады және импровизациялайды;
- оқушылардың жұмысын бағалайды.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар:
* тиісті пәндік терминологияны қолдана отырып, музыканы талқылау және талдау.
Пәндік лексика және терминология
Қамтиды:
* эстрадалық музыка
* эстрада;
* эстрадалық музыка түрлері
* цирк
* мюзикл
Талқылауға арналған сұрақтар:
* Циркте спектакльді музыкасыз ұсынуға бола ма? Неліктен?
* Циркте музыка қандай сәттерде естіледі?
Цирк қойылымын қандай музыка безендіреді?
Құндылықтарды дарыту
Эстрадалық пьесаларды тыңдау арқылы музыкаға деген қызығушылықты ояту.
Топтық жұмыста шығармашылық міндеттерді шешу арқылы құрдастарымен нәтижелі ынтымақтастық.
Пәнаралық байланыстар "зерттеу жұмысы арқылы бейнелеу өнері" пәнімен пәнаралық байланыс
АКТ дағдылары ақпаратты іздеумен байланысты студенттердің өзіндік жұмысы.
Алдын ала Білім
Музыка жанрлары, мәнерлілік құралдары (динамика және динамикалық реңктер, қарқын, ырғақ, тембр, әуен) туралы білім. Еуропа елдерінің музыкалық мұрасын зерттеудегі оқушылардың тәжірибесі. Музыкалық шығарманы талдай білу, тыңдалған шығарма туралы өз әсерлерімен бөлісе білу.
Сабақтың барысы
Педагогтың іс-әрекеті сабағының жоспарланған кезеңдері
Оқушылардың іс-әрекеттері Бағалау Ресурстар
Сабақтың басталуы
5 минут
"Бір-бірімізге күлейік"бірлескен ортасын құруға арналған психологиялық жылыну.
1.Зерттеу.
Суреттермен суреттерді қарап шығыңыз
мюзикл, би, цирк және сұрақтарға жауап беріңіз:
- Бұл суреттер эстрадамен қалай байланысты?
- Циркте спектакльді музыкасыз ұсынуға бола ма? Неліктен?
- Циркте қандай сәттерде музыка естіледі?
- Цирк қойылымын қандай музыка безендіреді?
- Циркте музыка не үшін қажет?
- Егер қойылым кезінде музыка шықпаса, қойылым қызықты әрі қызықты болып қалды деп ойлайсыз ба? Сабақтың тақырыбын анықтау және мақсат қою.
Суреттермен суреттерді қарау
мюзикл, би, цирк және сұрақтарға жауаптар:
Оқулық, жұмыс дәптері.
Суреттері бар суреттер: мюзикл-
http://www.mamam-papam.kz/ru/news/detail.php?ID=1825&SECTION_ID=5
эстрадалық би-
http://sintes.tv/2012/06/08/
фото-видео-есеп-с-концерт - Балалар http://www.trend.az/world/russia/1528702.html
Сабақтың ортасы
30 минут
2. Тыңдау және талдау.
Эстрадалық музыканы кейде "жеңіл музыка" деп атайды. Жеңіл-өйткені
ол барлық тыңдаушыларға қолжетімді.
Эстрадалық музыка барлық жерде естіледі – радио, теледидар ... ол әрдайым түрлі көңілді қойылымдармен бірге жүреді. Эстрадалық музыкасыз цирк қойылымдары мүмкін емес.
Берт Баккарактың "жаңбырдың барлық тамшылары" әнін тыңдаңыз»
- Бұл музыка қандай сезімдерге толы, ол көрермендердің көңіл-күйін қалыптастырады?
Э. Пиафтың репертуарынан " Браво, клоун!"Анри Конте,
Даллапиккол Луиджидің музыкасы.
- Тыңдаушылардың назарын қандай интонациялар, ырғақтар аударады?
- Луиджидің "Браво клоун" әнінде қандай аспаптар ойнайды?
3. Композиция және импровизация
Цирктегі әр нөмірдің өзіндік музыкасы бар, мысалы, гимнастикалық нөмірлерді орындау кезінде, музыка клоун орындағаннан гөрі тыныш және тыныш.
Кез-келген музыка бір немесе басқа көрініске сәйкес келмейтініне көз жеткізу үшін,
цирк әртістерінің өнерін сүйемелдеу үшін музыкалық композиция құрыңыз және оны музыкалық және соққы – Шу аспаптарын қолдана отырып орындаңыз.
1 топ-акробатикалық Сан.
2 топ – клоундардың көрінісі.
3-топ-үйретілген иттердің өнері.
4 топ – жыртқыш аңдарды бағу.
4. Орындау.
Н. Назарбаев пен А.Коразбаевтың "Үшқоңыр" әнін канонды пайдалана отырып орындаңыз.
Орындау кезінде дауыстардың нақты енуіне, қарқынын басынан аяғына дейін сақтауға назар аудару керек.
Музыкалық шығармаларды тыңдау
Н. Назарбаев пен А. Қоразбаевтың "Үшқоңыр" әнін орындау,
"2 жұлдыз - тілек"стратегиясын қолдана отырып, жұмысты өзара бағалаңыз.
Жаңбыр тамшылары
https://my.mail.ru/mail/rogik30/video/1401/1005.html
Браво, клоун!
Музыкалық, соқпалы – шулы аспаптар.
Фонохрестоматия
"Үшқоңыр" ноталары мен әндері»
Сабақтың соңы
5 минут
7.Карточкалар бойынша Рефлексия:
- Сабақтың қандай материалы Сізге қызықты болды?
- Игеруде қандай материал қиындық тудырды?
-Қандай ашу үшін сіз істедік сабақта?
- Бүгін әрқайсыңыз нені үйрендіңіз?
- Бүгін қандай музыкалық шығарманы естідіңіз? Авторларды, орындаушыларды және жұмыс атауын атаңыз. 6Оценивание.
Келесі критерийлер бойынша ең үздік және мәнерлі орындауды таңдаңыз:
мелодиялық сызықты білу;
ән мәтінін білу;
таза интонация;
ырғақты дәл орындау;
мәнерлеп орындау.
Саралау-сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті студенттердің алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Саралау белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижедегі тапсырмаларды таңдауда, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, Оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда (Гарднер бойынша бірнеше интеллект теориясы) көрініс табуы мүмкін.
Саралауды уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады. Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында білгендерін бағалау үшін қолданатын әдістерді жазу үшін пайдаланыңыз. Денсаулық сақтау технологиялары.
Қолданылатын физикалық минуттар және белсенді қызмет түрлері.
Осы сабақта қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын тармақтар.
Сабақ бойынша Рефлексия
Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары нақты болды ма?
Барлық оқушылар КҚО-ға жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? Бұл бөлімді сабақ туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал етуі мүмкін (оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім, келесі сабақтарға не назар аудару керек?